Przybycie

Opustoszałe miasto portowe. Czasami zawita tu mały statek rybacki.

Moderator: Johan Calgari

Awatar użytkownika
Wilhelm
Obieżyświat

Przybycie

Postautor: Wilhelm » 22 maja 2016, 16:03

Obrazek

Ognista kula, którą na Ziemi poczęto zwać słońcem, paliła twarze zebranych w Porto de Pesca. Na spokojnym morzu, którego fale unosiły się, to znów upadały, dało się spostrzec średniej wielkości drewniany statek. Na żaglu białym niczym śnieg, widniała duża litera "R". Maszyna kołysana lekkim wiaterkiem, dobiła do brzegu, spuszczając kotwicę na samo dno, którego gołym okiem dostrzec nie sposób. Chwilę później wysunęły się schodki, których stopnie obito jakby złotem. Poręcz owinął miedziany wąż, jego głowa przybrała rolę gałki, na której widniały inicjały "W.J.O.N.". Po jakimś czasie ukazał się na nim człek; widać było, że nie jedną wiosnę przeżył. Jego głowę pokrywała lekka siwizna. Na piersi widniał złoty krzyż, zdobiony rubinami i drogocennymi diamentami. Jego strój okryty był czarnym kolorem, podobnie jak rękawiczki, na których widniał srebrny pierścień. Majestatycznie schodził po stopniach, spoglądając na uroki krainy, w której się znalazł. A widząc tłum zajęty codziennymi sprawami, począł rozdawać złote monety - liry rotryjskie, z podobizną Leona III. Z kieszeni wyciągnął niewielkiej wielkości fiolkę, a odkładając na bok drewniany korek, opróżnił szklane naczynie.
Po długiej i jakże wyczerpującej podróży postanowił spocząć na drewnianej ławce. Miał nadzieję, iż nie należy ona do okolicznego karczmarza lub jakiegoś szlachcica, który zaraz go przegoni. Pragnął przez chwilę się odprężyć, by później udać się ku stolicy, siadając do swej karocy. Te plany odstawił jednak dopiero na kolejne dni.
Wilhelm Jan Orański

Awatar użytkownika
Dorian Luther
Mieszkaniec

Re: Przybycie

Postautor: Dorian Luther » 22 maja 2016, 18:24

Interesy przywiodły Doriana do guberni Wurststadzkiej. Miał sprawdzić stan tutejszej stoczni, oraz dokonać handlu z miejscowymi rybakami. Cały dzień zleciała mu realizacja powziętych celów. Kiedy oczekiwał na statek powrotny do stolicy, dostrzegł wyróżniającego się z tłumów jegomościa. Większość przybyłych do portu to byli marynarze albo podróżnicy, ten jednak wyglądał na kogoś z wyższego pochodzenia.
-Witam szanownego Mości Pana - przywitał przybyłego- Nazywam się Dorian Vilander. Jestem tutejszym mieszkańcem. Czy można dotrzymać towarzystwa Waszmości? Oczekuję na statek powrotny do stolicy, może to zająć dłuższy czas, więc z chęcią zająłbym te wolne chwile rozmową. Z daleka Pan przybywa?

Awatar użytkownika
Wilhelm
Obieżyświat

Postautor: Wilhelm » 22 maja 2016, 19:29

Wilhelm zmierzył wzrokiem gościa, który postanowił doń podejść i rozpocząć rozmowę. Uradował się wielce, gdy usłyszał, iż on również udaje się w kierunku stolicy. Przyjaznym gestem ręki dał odpowiedź nieznajomemu, że chętnie zamieni z nim parę słów.
- Witaj, drogi Dorianie. Zwę się Wilhelm Orański i pochodzę z królewskiego rodu, który nie jednego wydał kardynała i patriarchę. Pytasz, skąd pochodzę, tak więc spieszę, by udzielić ci odpowiedzi. Przybywam z rotryjskiej ziemi, przesiąkniętej wiarą i miłością do Stwórcy - rzekł, poprawiając swój bogato zdobiony krzyż. - Bogate pałace i budowle sakralne wznoszą się ponad horyzonty. Ich potęgę może zmierzyć ten, kto choć raz postawił swą nogę na tej krainie. Pozwolę spytać, czy Waszmość ma one doświadczenie?
Wilhelm Jan Orański

Awatar użytkownika
Jan Kmicic
Król

Postautor: Jan Kmicic » 22 maja 2016, 20:30

Kmicic wracając ze stoczni postanowił, że zajedzie do Złotego Sierpa na kolację i piwo. Zauważył, że coś się dzieje w porcie, podjechał i zauważył tam Doriana i nieznanego mu człowieka. Postanowił podejść i się przywitać.

Witam Waćpanie! Nazywam się Jan Kmicic. Słyszałem, że wybiera się pan do Grillgerat, również chętnie potowarzyszę w drodze.

Awatar użytkownika
Dorian Luther
Mieszkaniec

Postautor: Dorian Luther » 22 maja 2016, 20:56

Dorian przez chwile zastanowił się kiedy to wędrował po dalekich krainach.
-Lata minęły kiedy ostatnio byłem w Rotrii. Można dowiedzieć się czy przybył Ekscelencja rekreacyjnie czy też z innymi celami na ziemie Wurstlandzkie? Wiec królewski trwa w stolicy, gdzie też ważą się losy królestwa. Król ma być wyłoniony wkrótce. -opowiedział przybyłemu najświeższe informacje.

Zaskoczony, ale i uradowany zbiegiem okoliczności jakim było pojawienie się Kmicica, postarał się szybko przedstawić go Wilhelmowi.
-Z nikim nie jest bezpieczniej podróżować jak z Janem Kmicicem, Wasza Ekscelencjo. Mężny to człowiek, staje w obronie każdego uciśnionego. Mieczem operuje, jakby od urodzenia nim władał. Do tego też humorem dopisuje.

Awatar użytkownika
Wilhelm
Obieżyświat

Postautor: Wilhelm » 23 maja 2016, 9:49

- Cóż, głównym celem mej podróży jest poznanie tej ziemi oraz tradycji, jakie tutaj panują. Jeśli jednak nasz Pan miłościwy da taką łaskę, a Wy ją przyjmiecie, być może wkrótce i tutaj wzniesiemy pierwsze przybytki na Jego cześć. Jeśli Waszmość dawno kroczył po rotryjskiej ziemi, koniecznie musi nadrobić zaległości. Wiele się zmieniło, i na dobre, i na złe - odrzekł Wilhelm, po czym zza rogu wyłonił się mężczyzna. Wsłuchał się w słowa Doriana, który krótko zaprezentował nieznanego gościa. - Witajcie, dostojny. Takoż i mnie miecz od wielu lat nie opuszcza. Koniecznie jakiś przyjazny pojedynek sprawować musimy, gdy słońce lepiej nam będzie przyświecać, by przekonać się, kto w zbrojnej batalii przedniejszy.
Wilhelm Jan Orański

Awatar użytkownika
Jan Kmicic
Król

Postautor: Jan Kmicic » 23 maja 2016, 17:53

Chętnie przyjmę tę rękawicę - rzekł Kmicic uśmiechając się do nowo poznanego przybysza - ale najpierw proponuję udać się do Złotego Sierpa na najlepsze wurstlandzkie piwo, zapewne w Rotrii takiego waszmość nie kosztował.

Awatar użytkownika
Wilhelm
Obieżyświat

Postautor: Wilhelm » 25 maja 2016, 9:31

Wilhelm skrzywił się nieco i machnął ręką.
- Waszmość wybaczy, lecz nie pijam piwa. Jedynie białe wino z winnic Bergamo chętnie kosztuję. Jednakże udam się chętnie, by dalej poznawać kraj i obyczaje tu panujące. A jeśli Złoty Sierp ma w swych piwnicach wino z jasnych winogron, chętnie posmakuję. Zaśmiał się i wstał, po czym otrzepał ubranie. Był więc gotowy na podróż.
Wilhelm Jan Orański

Awatar użytkownika
Wilhelm
Obieżyświat

Postautor: Wilhelm » 25 maja 2016, 20:40

Wilhelm zadowolił się z przybycia kolejnego mieszkańca. Uważnie wsłuchał się w słowa, które ów wypowiadał, po czym rzekł z przekonaniem:
- Ajuści opatrzność! Proszę wierzyć, drogi paziu, tego jestem pewny. Próżne twe obawy, lśniącego ostrza dobywam nie ja, a moja straż, gdy zagrożenie pewne względem mnie dostrzeże. Natomiast co do damy, przebaczyć jej trzeba, o swój byt zapewne się frasuje - rzekł Wilhelm, po czym spieszył z odpowiedzią na pytanie o podróż. - Jak najbardziej towarzystwa może mi Waszmość dotrzymać, być może dowiem się czego o tej krainie i jej historii, bo ta ponoć zawiła - rzekł i założył ręce do tyłu.
Wilhelm Jan Orański

Awatar użytkownika
Wilhelm
Obieżyświat

Postautor: Wilhelm » 26 maja 2016, 14:50

Wilhelm miał w zwyczaju odwzajemniać uśmiech uśmiechem, tak też zrobił i tym razem.
- Mój oficjalny tytuł w wielkim skrócie brzmi: Jego Ekscelencja i Królewska Mość. Pierwszy z racji tego, iż srebrny pierścień na mym palcu oznacza posadę biskupią, drugi, że dzierżyłem koronę niderlandzką. Jednakże niech Dostojny nie zawraca sobie głowy tytułami - machnął ręką - i zwraca się do mnie, jak do pozostałych.
Wilhelm Jan Orański

Wróć do „Porto de Pesca”